Ewa Cichocka
Sycylia. Między niebem a morzem
Bernardinum, 2017

Zbiór esejów i reportaży dziennikarki Ewy Cichockiej z jej licznych podróży na Sycylię. Osobliwością tego zbioru jest nieustanny zachwyt Wyspą Słońca, którym autorka skutecznie zaraża czytelnika

A czyni to nie tylko poprzez tekst, ale i obraz, bo publikacja wzbogacona została mnóstwem zdjęć.

Dla czytelników sięgających po tę książkę dodatkowym bonusem będą sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła w swoją podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię także oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza, Szymanowskiego, czy też współczesnych polskich artystów oczarowanych wyspą: Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra.

Warto dodać, że Ewa Cichocka organizowała wyprawy na Sycylię m.in. z Fundacją Marka Kamińskiego, a swoją sycylijską trasę – śladami polskich artystów – zaprezentowała podczas gdyńskiego festiwalu Kolosy.

O autorce

Ewa Karolina Cichocka – dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.

Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego Robinson Crusoe – Mauritius, Wyspy z ognia – Sycylia. Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając  wiosną i jesienią wyspę wielokrotnie wzdłuż i wszerz m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt Polak tu był). Zimy spędzała na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Szymborskiej. Jest autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. RYMOWANKI SYCYLIANKI, czyli mity z Wyspy Słońca.

Sycylia oraz jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych, a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych.