Wyprawa pod patronatem Dookoła Świata 2011

Wyprawa Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego dookoła świata pod patronatem naszego czasopisma, mająca na celu odwiedzenie ośrodków polonijnych na całym świecie została zaplanowana na wrzesień 2011 roku!

Chcąc przyczynić się do organizacji nowych, kolejnych wyzwań  zostaliśmy patronem i jednocześnie koordynatorem medialnym wprawy planowanej od wielu lat. W ślad za tym  przyczynimy się do realizacji wyprawy zarówno pomocą merytoryczną, jak i finansową.
Mamy głęboką nadzieję, że nasi Czytelnicy oraz ludzie dobrej woli proklamujący tak wzniosłe idee również się do nas przyłączą. Więcej na łamach majowego wydania Dookoła Świata…

Wyprawa Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego Śladami Polonii na Świecie (sierpień 2011)

7 WRZEŚNIA zapraszamy do Szczecina, gdzie na dworcu kolejowym o godz. 10.00 pożegnamy Podróżników przed ich półtoraroczną podróżą.

Wyprawa Śladami Polonii na Świecie, której jesteśmy patronem nabrała niesamowitego tempa. Zainteresowanie wyprawą jak i patronat panowie uzyskali: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Marszałka Województwa Zachodnio-Pomorskiego, Urzędu Miasta Szczecin, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, TVP Polonia, TVP Szczecin, Kuriera Szczecińskiego, www.Travelbit, Polskiego Radia Szczecin, Stowarzyszenia Kreatywni dla Szczecina oraz Przeglądu Australijskiego. Ryszard Tunkiewicz jest również uczestnikiem programu Ambasador Szczecina. Sponsorów znaleźć jest wiele trudniej, stąd mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy przyłączą się do nas wspierając wyprawę drobnymi datkami dokonując wpłat na konto podane na stronie www.podroz-marzen.pl bądź www.dookolaswiata24.pl.

Przygotowania po wielu miesiącach dobiegają końca. Panowie uzyskali wszystkie wizy potrzebne do krajów, z którymi Polska utrzymuje ruch wizowy. Niestety z wyjątkiem wizy do Syrii, która nie zezwoliła na wjazd do kraju. Zakupy odzieży oraz najpotrzebniejszego wyposażenia uszczupliły fundusze przeznaczone na podróż. Brak jeszcze sprzętu, jak wspomnieliśmy fotograficznego i telefonicznego, jakkolwiek firm w Polsce jest wiele, tak nikt nie przyczynił się do pomocy w tym zakresie.

Do współpracy zaprosiliśmy wiele organizacji polonijnych na świecie, biur konsularnych RP oraz organizacji pozarządowych.

W dniu 7 września o godz 10.00 Panowie wyruszą pociągiem w pierwszy etap podróży do Rzeszowa, gdzie skorzystają z gościny w Domu Polonii należącego do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Z Rzeszowa dalej autobusem pojadą na Ukrainę do Żytomierza, gdzie pomocną dłoń podał Konsulat RP, wyrażając chęć zorganizowania spotkania z Polonią tam zamieszkującą.

Kolejnym krajem na trasie będzie Rumunia – Bukowina i Nowy Sołoniec. Ponownie gościnnie w imieniu Polonii zaproszenie przesłał Dom Polski.

Mamy nadzieję wynieść duże doświadczenie ze zorganizowanych spotkań z Polonią, przydatne w dalszej podróży. Bądźcie z nami, będziemy informować o każdym odcinku trasy.

Nie było końca wzruszeniom i emocjom

NIE BYŁO KOŃCA WZRUSZENIOM I EMOCJOM, kiedy panowie Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski żegnali się z rodziną oraz przyjaciółmi na dworcu PKP w Szczecinie. Nasi podróżnicy wyruszyli dookoła świata na prawie półtora roku, aby przebyć szlak Polonii na Świecie.

Przed wyruszeniem w podróż panowie udzielili wywiadu mediom: Telewizji Szczecin, Kurierowi Szczecińskiemu, Radio Eska, Radio Szczecin. Na pożegnaniu nie zabrakło również reprezentanta Urzędu Miasta Szczecina. Program z pożegnania podróżników zostanie wyemitowany przez Telewizję Polonia o godz. 22.05.

Pierwszy etap i pierwszy nocleg w Domu Polskim w Rzeszowie, a następnego dnia – 8 września w godzinach popołudniowych pojadą autobusem do Żytomierza na Ukrainie. Pani Ludmiła Kundelska z Konsulatu RP w Żytomierzu przygotowała spotkania z Polonią Żytomierszczyzny. Dzięki gościnności Klasztoru Żeńskiego Św. Benedykta przygotowano również noclegi i poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy.

Kolejne spotkania odbędą się w Rumuni zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Panowie wyruszyli na wyprawę wyposażeni w energię, chęć poznania świata, nawiązania kontaktów z Polakami mieszkającymi za granicą, a także merytorycznie. Natomiast – z pewnym utrudnieniem sprzętowym, zabrakło ludzi dobrej woli i przedstawicieli koncernów.

Przez cały czas będziemy relacjonować podróż Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego, udzielali wszelkich informacji, jako koordynator medialny, kierowali trasą i nawiązywali kontakty, a także przyjmować wsparcie, na kolejne etapy wyprawy. Przypominamy, że za naszym pośrednictwem istnieje możliwość zamówienia pocztówki z każdego kraju na świecie (koszt 15,-zł)

Redakcja Dookoła Świata