Pod podszewką świata
Magda Omilianowicz
Wydanie autorskie, 2012
RECENZJA

Magda Omilianowicz, dziennikarka, autorka reportaży i felietonów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej publikacje ukazały się w Przeglądzie, Miliarderze, Poznaniaku, Sukcesie, Top Class, Polityce, holenderskim Reve, nowojorskim Kurierze Plus i innych.
Najnowsza, piąta książka Magdy Omilianowicz  „Pod podszewką świata” to cztery rozmowy z czterema podróżnikami.
Czterech podróżników – cztery rozmowy o świecie, o filozofii podróżowania, o przygodach, chorobach, niebezpieczeństwach i kulturowych zaskoczeniach.
– Dlaczego Adama Karkosza szkolił izraelski Mosad?
– Czy Matylda Pniewska poznała kanibali?
– Co łączy Romana Warszewskiego z peruwiańskimi szamanami?
– Dlaczego Maks Skrzeczkowski przez osiem dni jeździł pociągami z miasta do miasta?

Tych podróżników wiele różni, ale jedno łączy. Nie jeżdżą bez celu. W rozmowach z nimi autorka chciała dociec, dlaczego zostawiają swoje domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa i ruszają na kolejną wyprawę w świat, który nie jest dzisiaj bezpieczny.
Co ich gna, co ich zmusza, co ich pcha, że wciąż muszą zaglądać „pod podszewkę świata”?
O Indiach, Ukrainie, Tunezji, Rumunii – Maks Skrzeczkowski.
O Kalifornii, Argentynie, Chinach, Brazylii, Indiach, Tanzanii – Adam Karkosz.
O Zanzibarze, Polinezji – Matylda Pniewska.
O Peru, Wyspie Wielkanocnej – Roman Warszewski?
190 stron, wiele barwnych zdjęć, przygód i anegdot!

RECENZJA DS

Cztery opowiadania, cztery wywiady, historie czterech różnych ludzi, o zupełnie innych sposobach poznawania świata. Świetne pióro Magdy Omilianowicz i swoista forma prowadzenia wywiadu, a także łączenie odpowiedzi w doskonałą całość pozwala czytelnikowi na zrozumienie różnych postaw, na innych płaszczyznach czasowych i ich aktywnej działalności. Subiektywne spojrzenie rozmówców na ten sam temat stanowi charakterystyczne poznanie wartości obcych kultur i tradycji. Specyficzny dobór opowiadających to nowe sprawdzone teorie podróżowania i niejednokrotnie spełniania osobistych pasji. Maks Skrzeczkowski to artysta, Adam Karkosz to biznesmen, Matylda – instruktor nurkowania, a Roman Warszewski – naukowiec. Każdy z nich przez pryzmat życiowego doświadczenia nawiązuje do możliwości i specyfiki sposobu samorealizacji. Autorka wydaje się zbyt wiele czasu poświęca na historie z dzieciństwa, co w dalszej części okazuje się podstawą zrozumienia niecodziennych pomysłów, ustawiając rozmówców w szeregu polskich podróżników i odkrywców. Książka lekkiego pióra, napisana zrozumiałym piórem, pobudzająca wyobraźnię. Ludzie, miejsca i przygody fascynują, nie dając możliwości odłożenia czytania na później.

Magda Omilianowicz, dziennikarka, autorka reportaży i felietonów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej publikacje ukazały się w Głosie Koszalińskim, Przeglądzie, Miliarderze, Poznaniaku, Sukcesie, Top Class, Polityce, holenderskim Reve, nowojorskim Kurierze Plus i wielu innych. Autorka wielu książek napisanych lekkim piórem, zrozumiałym językiem, a jednocześnie barwnym i pełnym dobrego żartu. Pisarka sięga często do ciekawych życiorysów ludzi, których spotyka na swojej drodze i chętnie prowadzi z nimi wywiady – rzeki.