Po kręgosłupie Europy
Rowerem z Paryża do Santiago de Compostela
Dariusz Lipiński
Zysk i S-ka 2018
Wyzwanie? Przejechanie rowerem 1700 kilometrów w 17 dni?
Książka Dariusza Lipińskiego jest czymś więcej niż jeszcze jedną „wyczynową” relacją z perspektywy rowerowego siodełka. Ten swoisty kolarski maraton Szlakiem Świętego Jakuba stał się dla autora przyczynkiem do rozważań natury nie tylko krajoznawczej, ale też filozoficznej na temat kulturowej kondycji dzisiejszej Europy i jej mieszkańców. Inspirujące i pouczające.
Rafał Nowicki (Travel Polska)
Wbrew temu, co mógłby sugerować podtytuł, książka nie jest jedynie relacją z rowerowej wyprawy, choć – oczywiście – jest nią również. Nie jest przewodnikiem turystycznym po trasie pielgrzymkowej, choć zawiera jego elementy. Jest – pisaną z nietypowej perspektywy – próbą publicystycznej analizy niektórych problemów współczesnej Europy (tożsamość narodowa, chrześcijaństwo, islam, średniowiecze, źródła i mechanizm działania współczesnej poprawności politycznej itd.), którymi w innych formach autor zajmował się wcześniej w trakcie swej działalności politycznej. Oprócz tego: trochę rozważań religijnych i filozoficznych, a także garść napisanych w lekkim stylu osobistych wspomnień, jak to z tą Europą dawno temu (a przecież tak niedawno) bywało.
O autorze:
Dariusz Lipiński – poseł na Sejm V I VI kadencji i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wcześniej znany poznański samorządowiec, m.in. przewodniczący Rady Miasta Poznania. W PRL-u działacz antykomunistycznej opozycji i więzień polityczny (w 2014 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski). Jest doktorem nauk fizycznych i starszym wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 14 lipca 2016 roku, kilka lat po wygranej walce z ciężką chorobą, wyruszył rowerem z Paryża do Santiago de Compostela, łącząc w ten sposób dwie pasje: rower i szeroko rozumiane zainteresowania europejskie.