Czechy mogą pochwalić się ponad setką mniejszych i większych wodospadów. Poniżej prezentujemy jedne z najpiękniejszych. Wdospad Bučací  w Beskidach, wodospad w Karlovej Studance i Wysoki w Jesionikach, wodospad Pančavský oraz Łabski w Karkonoszach.

Bučací wodospad w Beskidach

Piękny beskidzki wodospad leży na Potoku Bučacím na północnym stoku góry Smrk, na wysokości około 800 metrów. Potok wpada do rzeki Ostravicy. Górna część kaskadowego wodospadu mierzy 6,4 metra, dolna natomiast 3,6 metra. Do wodospadu dojdziemy czerwonym szlakiem z Ostravicy, w kierunku na Smrk.

Wodospad w Karlovej Studance w Jesionikach

Sztuczny wodospad należy do atrakcji turystycznych uzdrowiska Karlova Studanka. Zbudowany został na początku XIX wieku dla potrzeb uzdrowiska. Jego wysokość wynosi 20 metrów, należy do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych wodospadów w Czechach.  

Karkonosze Wodospad Łabski, fot. Lubomir Stiburek

Wodospad Pančavský w Karkonoszach

Najwyższy wodospad w Czechach (148 metrów) leży około 1 kilometra od schroniska Łabska bouda. Należy do najpiękniejszych wodospadów karkonoskich. Ma cztery główne kaskady o wysokości 36 m, 39 m, 23 m i 20 m. Szerokość wodospadu zmienia się w zależności od ilości wody i wynosi od 4 do 8 metrów. Dostępny jest przez cały rok, wiedzie do niego czerwony szlak turystyczny między Łabską boudą a pomnikiem Hanča i Vrbaty.

Wodospad Łabski w Karkonoszach

Wodospad leży niedaleko Łabskiej boudy. Jest jednym z kilku wodospadów w dolinie Łabski dul. Jego wysokość wynosi 45 metrów. Woda spada do wąskiego, głębokiego wąwozu. Latem dojdziemy tu ze Szpindlerowego Młyna niebieskim szlakiem turystycznym. Po drodze miniemy Mały łabski wodospad. Zimą można wyruszyć na biegówkach czerwonym, następnie niebieskim szlakiem z Dvoraček.

Jesioniki, wodospad Bila Opava pod Pradedem

Wodospad Wysoki w Jesionikach

Uważany jest za najwyższy wodospad Jesioników. Leży na Studenym potoku, około 3 km na północny zachód od szczytu Praděd, na wysokości 1007 m n.p.m. Najbardziej okazale prezentuje się wiosną, gdy po wiosennych roztopach w potoku jest najwięcej wody. Pierwotnie mierzył 45 metrów, jednak po powodziach w roku 1880 została naruszona ściana skalna i wodospad rozdzielił się na kilka kaskad. Nadal jednak uważany jest za najwyższy wodospad Wysokiego Jesionika.  Dojdziemy tu niebieskim szlakiem turystycznym ze Švýcárny do Bělej.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com