Dlaczego lubimy wypoczywać na wyspach? Odpowiedź wydaje się prosta, szczególnie dla tych, którzy na co dzień mieszkają na kontynencie i wyspa dla nich to idealna przestrzeń na oderwanie się od codzienności. Zewsząd otoczona morzem, pełna zatoczek, plaż pozwala się wyciszyć i zregenerować. 

Jakie europejskie wyspy cieszą się największym powodzeniem? Na pierwszym miejscu w wynajmie indywidualnym według statyk Novasol jest Chorwacja i tam także najchętniej wybierane są wyspy. Najwięcej osób wypoczywa na największej z nich Korčuli leżącej w południowej Dalmacji, potem kolejno uplasowały się największe wyspy włoskie: Sycylia i Sardynia.  Kolejne na liście wyspiarskich wakacji są  chorwackie wyspy Brač, Hvar czy Krk oraz hiszpańskie Baleary. O ile we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach klienci Novasol  tradycyjnie wypoczywają głównie latem lub we wrześniu ewentualnie w maju, tak Wyspy Kanaryjskie cieszą się popularnością głównie w styczniu. Ci, którzy wolą wypoczynek na rozległych i piaszczystych plażach Europy północnej wybierają najczęściej duński Bornholm. Ta jedna, niewielka – jej skrajne punkty są od siebie oddalone zaledwie o 40 km – przyciąga rocznie  ponad 1/4 klientów wybierających się na wypoczynek do Danii. 

Sardynia

Niezaprzeczalnie Sycylia i Sardynia przyciągają ilościowo najwięcej turystów z Polski (podczas gdy w Chorwacji liczby podróżujących rozkłada się na większą liczbę wysp i wysepek, więc poza Korčulą trudno wskazać zdecydowanie wiodące).

Przyjrzyjmy się Sycylii i Sardynii – klienci Novasol dzielą się na zdecydowanych zwolenników jednej bądź drugiej. Na Sycylię w 2015 roku turyści wybierają czerwiec lub wrzesień, czyli tuż przed i tuż po szczycie sezonu. W przypadku Sardynii wszystkie przyjazdy skupiają się głównie na końcu czerwca i sierpniu oraz pojedynczych wyjazdach we wrześniu i lipcu. Na obydwu wyspach planujemy raczej wypoczynek w kilkuosobowych grupach – najpopularniejsze tu i tu są domy przeznaczone dla sześciu osób. Ponadto na Sardynii nie brakuje rezerwacji dla dziesięciu i więcej podróżujących. Wydaje się także, że Polska jest podzielona jeśli chodzi o gusta, Sycylię wybierają mieszkańcy województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego, a Sardynię mieszkańcy Śląska, Mazowsza i województwa zachodniopomorskiego. Przykładowy dom trzygwiazdkowy dla sześciu osób na Sycylii we wrześniu kosztuje 35 zł od osoby za dzień pobytu (południowa cześć wyspy, dom nad samym morzem), a na Sardynii 40 zł od osoby (wschodnia część wyspy, dom otoczony górami, do morza 25 km). Jak widać Sardynia jest nieco droższa od Sycylii.

Sycylia, Świątynia Apolla w Syrakuzach

Same wyspy, choć obie mają włoski temperament,  to różnią się od siebie – krajobrazami, zabytkami, typem mieszkańców, kuchnią a nawet temperaturą. Na Sycylii można się spodziewać wyższych temperatur, a Sardynia ma umiarkowany klimat śródziemnomorski.

To co je łączy to piękne miasta i widoki, przy czym Sardynia ma bardziej urozmaicone ukształtowanie terenu: znajdziemy tutaj prócz morza i wspaniałych plaż także więcej górskich szlaków,  wąwozy, rzeki i jeziora, wodospady i jaskinie. Natomiast Sycylia słynie z Etny – ciągle czynnego, najwyższego w Europie wulkanu . Gdy Etna śpi spokojnie mieszkańcy zima wykorzystują jej stoki do zjazdów narciarskich, a w lecie do trekkingu, choć trasa jest raczej wymagająca.

Jeśli chodzi o miasta na wyspach to tu i tu znajdziemy piękne, historyczne zabytki. Zwolennicy starożytności nie powinni pominąć zwiedzania Syrakuz, ojczyzny Archimedesa, ze wspaniałymi ruinami Świątyni Apollina i dwoma imponującymi amfiteatrami – rzymskim i greckim. Na Sardynii można poszukiwać śladów starożytnej cywilizacji postaci megalitycznych budowli zwanych Nuragami, których na wyspie jest aż 700.

Sycylia, Wulkan Etna

Sycylia jest urozmaicona, zachwyt przybyszów może budzić spuścizna po najświetniejszych śródziemnomorskich cywilizacjach, to miejsce warte do  polecania wszystkim, którzy interesują się początkami naszej europejskiej kultury. Mieszkańcy na pierwszy rzut oka wcale nie są tak wylewni i temperamentni, jednak w swoim gronie – można to np. zauważyć na lokalnych targach – ujawniają gorący sycylijski temperament.

Sardynia uchodzi za idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z licznymi zatoczkami, które są idealne dla  szukających ciszy i spokoju turystów. To także idealne miejsce dla tych, którzy lubią piesze, górskie wycieczki. Znaczną część powierzchni wyspy zajmują łańcuchy górskie, szczególnie atrakcyjny jest łańcuch Gennergentu.

Szczegółowe informacje (2015):

http://www.novasol.pl/p/ISS345

http://www.novasol.pl/p/ISD693