Krajobraz po życiu. Śladami Galicji

Barbara Gaweł
Wyd. Editiowhite
, 2019

Książka opowiada o ludziach i miejscach, to podróż w czasie po życiorysach, wydarzeniach i miejscach mało znanych i nieznanych, pokazywanych z innej perspektywy.

Autorka zabiera czytelników na wędrówkę przez utarte szlaki po galicyjskich śladach wpisany w krajobraz od Roztocza po Bieszczady. Opowieści są niezwykłe, niebanalne i często zaskakujące, przepełnione nostalgią oraz chęcią przywrócenia opisywanym ludziom i miejscom należytej pamięci. Bohaterami książki są podkarpacki Nil, cesarz Antarktydy, Kennedy ze Zbydniowa oraz niedoszły noblista Rudolf Weigl, wynalazca Jan Szczepanik, Percy z Krosna. To podróż w czasy, kiedy Polska była potentatem wydobycia ropy naftowej na świecie. 

Z lektury dowiemy się co łączy Radomyśl Wielki z Hollywood, a Bieszczady z Grecją, Włochami czy Egiptem, a także dlaczego kilkoma mieszkańcami Rudy Różanieckiej osobiście zainteresowali się Himmler, Churchi i de Gaulle. W ksiązce wiele pięknych zdjęć.

O autorce:

Barbara Gaweł – rzeszowianka, absolwentka filologii szwedzkiej i podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarka „czasu”, rzeszowskich „Nowin”, „Polityki”, „Życia”, nowojorskiego „Nowego Dziennka” i „Przeglądu Polskiego”.