Szaleństwa na beskidzkich stokach i kąpiele w piwie

Miłośników zimowego wypoczynku zachęcamy do wyjazdu w czeskie Beskidy. Panują tu bardzo dobre warunki narciarskie i działa wiele wyciągów narciarskich. www.beskydy.cz

Do najpopularniejszych beskidzkich miejscowości turystycznych należą Pustevny. Tutejszą perełką są cenne drewniane budynki zaprojektowane przez słynnego architekta Dušana Jurkoviča. Nowością w tym sezonie zimowym są skibusy, którymi można dojechać aż do głównej trasy zjazdowej, a także karnety dla seniorów powyżej 65 lat, w cenie karnetów dziecięcych. www.skialpin.cz

Ośrodek Razula w miejscowości Velké Karlovice zainaugurował w styczniu akcję promocyjną  „Szusuj i pływaj”. Narciarze za wybrane skipassy otrzymają bezpłatny godzinny pobyt na basenach termalnych Wellness Horal. www.razula.cz

W malowniczej dolinie rzeczki Bila Ostravica leży znany ośrodek narciarski Bila. Wszystkie trasy zjazdowe są tu sztucznie zaśnieżane. Na narciarzy biegowych czeka 70 km tras, należących do najbardziej malowniczych w Beskidach. www.skibila.cz

Po szaleństwach na stoku zrelaksujemy się  w hotelu górskim Bahenec, w miasteczku Písek u Jablunkova (40 km od Cieszyna), w Beskidzie Śląskim, pod górą Kyčerą (890 m), w pobliżu granicy z Polską. Leżący w malowniczej krainie hotel, zapewni przyjemny pobyt rodzinom z dziećmi i wszystkim, którzy pragną wypocząć w spokojnej okolicy, na łonie przyrody.  
Zimą hotel oferuje własny wyciąg narciarski i trasę zjazdową,  wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i usługi instruktorów dla dzieci i dorosłych.  Niezwykłą atrakcją są przyjemne kąpiele piwne, działające dobroczynnie na organizm, poprawiające krążenie i wpływające kojąco na układ nerwowy.
www.spapiwne.pl , www.bahenec.cz

Na sanki do Czech!

Dużą atrakcją czeskich ośrodków narciarskich są trasy saneczkowe, gwarantujące wspaniałą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jedną z nich jest trasa wiodąca zboczem Czarnej Góry (Černá hora) do Jańskich Łaźni w Karkonoszach, o długości 3500 m i różnicy wysokości 560 m. Korzystanie z trasy jest bezpłatne. Sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki linowej. W regionie narciarskim Černá hora, łączącym ośrodki Jańskie Łaźnie, Černý Důl i Svoboda nad Úpou, obowiązuje wspólny skipass. Narciarze znajdą tu 20 km tras zjazdowych 4 kolejki linowe (między innymi jedyną w Czechach ośmioosobową kolejkę linową) i 22  wyciągi. Tutejsze trasy zjazdowe, o różnych poziomach trudności, należą do najdłuższych w Czechach. www.cerna-hora.cz

Niemal czterokilometrowe zjazdy oferuje trasa saneczkowa w Szpindlerowym Młynie. W centrum miasta, przy dworcu autobusowym można zakupić bilet na tor saneczkowy i autobusem dojechać do schroniska Erlebachova Bouda, na wysokości 1150 m.n.p.m. www.skiareal.cz
Oświetloną trasę o długości 2,5 km proponuje ośrodek narciarski Dolní Morava, leżącym niedaleko polsko-czeskiej granicy, w pobliżu miasta Králíky, w przepięknej górskiej dolinie, pod szczytem Śnieżnika. Na dzieci, oprócz zjazdów na sankach, czekają także liczne atrakcje w powstałym tutaj w roku 2010 Dziecięcym Parku. www.sneznik.as

Czeski folklor na liście UNESCO

Jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji ludowych w Czechach, tzw. Jazda Królów, odbywająca się corocznie wiosną w regionie Slovacko na południu Moraw, została wpisana w listopadzie 2011 r. na listę UNESCO.

Pierwsze wzmianki o tradycji pochodzą z początku XIX wieku, ale jej korzenie sięgają podobno dawniejszych czasów. Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.

Podczas imprezy, która corocznie odbywa się na Slovacku, chłopcy jadąc na odświętnie przystrojonych koniach zbierają dary dla swojego króla.  Królem zostaje zwykle kilkunastoletni chłopiec, jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez  członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany. Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.

Jazda Królów to czwarty czeski zwyczaj, który znalazł się na liście UNESCO. Wcześniej trafiły na nią taniec verbuňk (taniec rekrutów) z regionu Slovacko, pochody karnawałowe z regionu Hlinecko (woj. pardubickie) oraz sokolnictwo.

Na wino świętomarcińskie do Czech

Jesienią Czesi polecają udział w  imprezach związanych z wprowadzaniem młodego wina świętomarcińskiego. Degustacja młodych win należy do tradycyjnych rytuałów miłośników wina. Próbowanie pierwszych młodych win, od dawien dawna w Czechach rozpoczynano na św. Marcina. Podobnie jak Francuzi piją swoje Beaujolais Nouveau, Czesi od 11 listopada piją młode wino świętomarcińskie. Wina te są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i mogą zawierać małe ilości dwutlenku węgla. Podaje się je z  tradycyjnymi, regionalnymi potrawami. Wino czerwone do pieczonej gęsi z czerwoną i białą kapustą, knedlami i placuszkami ziemniaczanymi. Do białego i różowego znawcy polecają pieczonego kurczaka z nadzieniem. Młode wina sprzedawane są w Czechach do świąt Bożego Narodzenia.


Polecane imprezy:

Chrzest win Świętomarcińskich w mieście Úherské Hradiště; w Úherské Hradiště na południu Moraw otwierane są pierwsze butelki wina z jesiennego zbioru; Świętomarcińskie i pieczona gęś w Pradze; młode wino w Valticach,
mieście leżącym na południu Moraw przy granicy z Austrią. Impreza odbywa się w  niezwykłych Podziemiach Valtickich – unikatowym labiryncie podziemnych korytarzy łączących zabytkowe piwnice winne, pochodzącym z XIII w.; Świętomarcińskie święcenie na zamku Zbiroh, gdzie goście mogą zwiedzić zamek z przewodnikiem i zajrzeć między innymi do sali, w której Alfons Mucha malował słynną Epopeję Słowiańską. W bogatym programie  towarzyszącym planowane są jarmarki rzemiosł, podczas których prezentują swe dzieła miejscowi twórcy i pokazy sztucznych ogni. Ważnym punktem imprezy jest przyjazd świętego Marcina na białym koniu, który wita zgromadzonych gości; Festiwal Otwartych Piwnic Winnych w regionie Znojemsko w południowych Morawach.

Zwiedzaj Czechy z siodełka roweru

W Czechach znajdziemy gęstą sieć ścieżek rowerowych. Na rodziny z dziećmi czekają łatwe trasy łączące ciekawe miejsca. Miłośnikom architektury z pewnością spodoba się zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice-Valtice. Zaawansowani cykliści mogą sprawdzić swe umiejętności na specjalnie wyznaczonych, trudnych odcinkach. Na kilkudniowe wycieczki po Czechach  idealne są na przykład trasy EuroVelo.

Przez Czechy wiodą cztery międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo: 4,7,9, i 11. Możemy wyruszyć na wycieczkę wybranym odcinkiem lub zaplanować dłuższą, międzynarodową  podróż. Planując wyprawę możemy skorzystać z pomocy specjalnych agencji, które zarezerwują nam opiekę przewodnika oraz niezbędne zaplecze na trasie.

Do najbardziej lubianych przez cyklistów odcinków należy EuroVelo 4, prowadzący z Pragi do granicy z Niemcami, do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Po drodze odwiedzimy zabytkowe miasta Litoměřice i Mělník, spróbujemy także wina w jednej z winiarni w Wielkich  Žernosekach. W pobliżu Litoměřic znajdziemy pomnik Terezín, usytuowany na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Z Czeskiej Szwajcarii możemy kontynuować podróż wzdłuż Łaby, do Drezna.

Miłośnikom wina proponujemy wycieczkę na Morawy Południowe. Tutejsze rowerowe trasy winiarskie wiodą wśród winnic. Po drodze możemy spróbować wyśmienitego wina z okolicznych piwnic winnych. Goszcząc na południu Moraw warto odwiedzić pobliski zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice-Valtice, w którym ród Lichtenstejnów pozostawił ślady swego panowania.

W regionie Slovacko, słynącym z barwnych tradycji folklorystycznych, znajdziemy unikatową trasę rowerową wzdłuż Kanału Baty. Na dwóch kółkach pokonamy odcinek o długości 80 km między  Hodonínem a Kroměřížem. Jazdę na rowerze możemy urozmaicić sobie rejsem łodzią wycieczkową lub hausbotem.

Sieć ścieżek rowerowych wiodących wokół największego czeskiego jeziora Lipna liczy setki kilometrów. Trasy są tu odpowiednie także dla rodzin z dziećmi. Na turystów czekają różnego rodzaju sporty wodne, na przykład jachting, windsurfing czy kiteboarding. Trochę trudniejsze trasy i przepiękną, malowniczą okolicę znajdziemy ma Szumawie.

Z zabytkowego miasta Cheb, leżącego w zachodnich Czechach, możemy wyruszyć na dwóch kółkach wzdłuż rzeki Ohře aż do uzdrowiska Karlowe Wary. Po drodze miniemy między innymi zamek Sokolov i Mostov oraz romantyczne miasteczko Loket. Miłośników adrenaliny zapraszamy na trasy singletrack do ośrodków Pod Smrkem i Rychlebské stezky. Znajdziemy tu trasy zarówno dla zaawansowanych cyklistów, jak i dla rodzin z dziećmi.

W wielu miejscach w Czechach rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnych autobusów służących do przewozu rowerów,  tak zwanych cyklobusów. Cykliści poniżej 18 roku życia mają obowiązek używania kasku. Planując wycieczkę rowerową warto zajrzeć na www.cykloserver.cz.