Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu
Joshua Hammer
Wyd. Agora, 2017

RECENZJA

Książka to historia ludzi, którzy uratowali tysiące skryptów dziedzictwa kulturowego Mali. Książka to historia ludzi, którzy przechytrzyli terrorystów z Al-Kaidy i uratowali tysiące skryptów pisanych na przełomie setek lat w dziedzinie historii i nauki.

Abdel Kader Haidara od czasu swoich młodzieńczych lat prowadzi działalność zabezpieczania dziedzictwa narodowego Afryki Środkowej, aby ostatecznie uchronić 377 tysięcy manuskryptów przed zniszczeniem i zbudować biblioteki dla badaczy
i naukowców – spuścizny islamskiej od XV wieku, dorobek cywilizacji, która była otwarta
i tolerancyjna, gdy w świecie Zachodu wolnomyśliciele wciąż byli paleni na stosach. Książka zawiera ciekawe opisy Afryki, ludzi zaangażowanych w podejmowanie się tego bardzo trudnego dzieła oraz sytuacje polityczne, które mają miejsce na przełomie działalności bohatera książki.

Z tej niezwykle ciekawej pozycji czytelnicy poznają działalność badaczy Afryki, działalność prowadzoną przez armie amerykańską i francuską, aby bogactwo literatury nie zostało zniszczone.

Niezwykle ciekawym jest opis rozwoju regionu, przygotowania koncertów i udział w nich światowych gwiazd muzyki. Bono – leader zespołu U2 przyjeżdża do Sankore, aby zagrać na koncercie wbrew wszelkim prawom utrzymania bezpieczeństwa. Bono improwizował z tuareskim zespołem i zaśpiewał kilka zdań po francusku, tańcząc z piosenkarzami
i gitarzystami z Tinariwen. Muzyka jest silniejsza niż wojna – oświadczył przed wejściem na pokład samolotu. Jest to przekazem dla nas wszystkich by szanować kulturę mieszkańców Afryki i włączyć się w ich bogatą kulturę.

Książka dla ludzi o silnych nerwach, opowiada o dziedzictwie narodowym Mali. Autor opowiada też historie ludzi związanych z budowaniem świątyń i dziedzictwa kulturowego kraju, na bazie rzeczywistości, w której żyje – trudnej i niezrozumiałej dla zachodnich cywilizacji, niewiarygodnej, nierzeczywistej, wręcz niekiedy brutalnej.

Hammer w ciągu ostatnich 20 lat odwiedził Timbuktu 50 razy, co pozwoliło mu na opis jasnego, dogłębnego i prawdziwego stanu rzeczywistości tego regionu Afryki.

Joshua Hammer – amerykański dziennikarz i reporter. Kierował redakcjami Newsweeka m. in. w Nairobi, Ameryce Południowej, Los Angeles, Berlinie i Jerozolimie. Publikował artykuły w The New York Review of Books, The New Yorker, Smithsonin. W 2001 roku wraz z Garym Knightem został uprowadzony w Strefie Gazy.