Jarmarki bożonarodzeniowe to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji krajów niemieckojęzycznych. Na przełomie listopada i grudnia w Niemczech – ojczyźnie choinki, świątecznych kalendarzy i wieńców adwentowych – na wielkomiejskich placach i wiejskich ryneczkach powstaje bajkowy świat. Rozkładane są ozdobne drewniane stragany z grzanym winem, świątecznymi przysmakami i wyrobami tradycyjnego rzemiosła, rozbrzmiewają kolędy, a w powietrzu zaczyna się unosić niepowtarzalny aromat prażonych migdałów, ponczu, cynamonu i pieczonych jabłek.
W Dolnej Saksonii, północno-zachodnim landzie niemieckim ze stolicą w Hanowerze, na turystów w najbliższych tygodniach czekają wyjątkowe adwentowe atrakcje. W miasteczku Hameln, słynącym z legendy o szczurołapie, który na początku XIII wieku wyprowadził z miasta w nieznane ponad 100 dzieci, czeka na zwiedzających 11-metrowa piramida świąteczna, typowa dla regionu Harcu. Na czas adwentu fasada lokalnego domu ślubów zamieni się w wielki kalendarz adwentowy. Zorganizowany na świątecznie przystrojonej starówce, wśród zabytkowych szachulcowych kamieniczek jarmark adwentowy w Hameln należy do najbardziej klimatycznych w północnych Niemczech. W tym roku dodatkowo zwiedzić będzie można specjalnie zaaranżowaną wioskę średniowiecznych rzemieślników i samodzielnie wydmuchać bombkę w hucie szkła w zabytkowej wieży Pulverturm. Kto natomiast życzy sobie odrobiny ekstrawagancji w zwiedzaniu może skorzystać z oferty lokalnego towarzystwa żeglarskiego Flotte Weser, które zaprasza na rejsy adwentowe po rzece Wezerze.
Jeszcze bardziej hanzeatycki adwent przeżyć można na północy Dolnej Saksonii, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. W miasteczku Stade na zwiedzających czekają przewodnicy w tradycyjnych strojach, gotowi zabrać turystów w podróż śladami św. Mikołaja – zwanego tu Sünna Klaas – a przy okazji opowiedzieć o specyfice lokalnych zwyczajów świątecznych, serwowanych w Boże Narodzenie potrawach i o tym, jak czcigodni rajcy hanzeatyccy obchodzili niegdyś te najważniejsze w roku święta.
W Wolfenbüttel, mieście likieru ziołowego Jägermeister i siedzibie słynnej 16-wiecznej Bibliotheca Augusta, w której bibliotekarzem był Lessing, zaplanowano szczególną atrakcję dla dzieci – spacer śladami postaci z baśni braci Grimm i J.Ch. Andersena. Na najmłodszych czekają na lokalnym jarmarku bożonarodzeniowym pięknie podświetlone drewniane witryny ze scenami znanymi z bajek – oto Czerwony Kapturek spotyka wilka, Jaś i Małgosia próbują słodyczy z zaczarowanej chatki, a dziewczynka z zapałkami drży na zimowym chłodzie.
W nieodległym Brunszwiku, mieście Henryka Lwa, dzieci również spotkają się z ciekawą ofertą – na tamtejszym jarmarku wspólne czytanie bajek, spektakle teatrzyku kukiełkowego i świąteczny warsztat, w którym najmłodsi przymierzyć się mogą do gry na dużych instrumentach muzycznych, upiec typowe niemieckie ciasteczka świąteczne i majsterkować pod okiem dorosłych. Tych ostatnich w Brunszwiku ciekawym programem muzycznym wabi świąteczny tydzień kultury (10-18.grudnia), kiedy to w katedrze odbywa się szereg okolicznościowych koncertów – m.in. Oratorium na Boże Narodzenie J. S. Bacha. Ciekawą i nietuzinkową propozycją w Brunszwiku jest specjalna wycieczka za kulisy jarmarku adwentowego, kiedy to turyści poznają tajniki tego świątecznego przedsięwzięcia.
W powstałym przy zakładach VW parku tematycznym AUTOSTADT (Wolfsburg k. Hanoweru), w którym wszystko kręci się wokół motoryzacji, tegoroczny okres adwentu obchodzony jest w duchu krajów alpejskich. Goście poznają zatem charakterystyczne dla ośmiu krajów mity, zwyczaje i potrawy. Pośrodku jarmarku bożonarodzeniowego w AUTOSTADT 20-metrowa choinka, a na specjalnie zaaranżowanym lodowisku – pokazy tańca na lodzie.
W stolicy landu, Hanowerze, na głównym jarmarku na starówce na turystów ponad 170 kiermaszów. Atrakcję stanowi fińska wioska świąteczna, w której obok prawdziwego lapońskiego namiotu serwowane są fińskie specjały, takie jak grog, czy pieczony na otwartym ogniu łosoś. Na jarmarku odtworzona jest też tradycyjna średniowieczna wioska niemiecka, a obok na 400m2 – las, w którym stoi 50 świerków, z ukrytą magiczną studnią spełnionych życzeń. Codziennie między godz. 17.00 a 20.00 zwiedzający mogą wysłuchać koncertu.
Świąteczne klimaty poczuć można będzie w hanowerskim zoo, gdzie na turystów czekają: tor saneczkarski i łyżwiarski, a także jarmark świąteczny zorganizowany wokół typowo dolnosaksońskiego „gospodarstwa Meyerów”.
Również inne miejscowości w Dolnej Saksonii kuszą w ten wyjątkowy czas w roku – w leżącym u podnóża Harcu ponad tysiącletnim miasteczku Goslar średniowieczna kopalnia rudy Rammelsberg zaprasza w trzecim tygodniu adwentu na nastrojowe zwiedzanie przy blasku świec, tamtejszy jarmark otwierany jest przez pochód dzieci maszerujących z lampionami. W położonym na północy landu Lüneburgu w okresie adwentu codziennie o 16.45 solista trębacz gra koncert na balkonie ratusza miejskiego, zamek Bückeburg organizuje pokazy mody świątecznej, a w dwa pierwsze weekendy adwentu zamek i fabryka porcelany FÜRSTENBERG zmienia się w romantyczny kiermasz.
Jarmarkom towarzyszą występy artystyczne, wesołe miasteczka, degustacje i pokazy fajerwerków. Warto przed świąteczną krzątaniną w domu zaczerpnąć oddechu i zanurzyć się w świat adwentu w Niemczech – atmosferze jak z baśni i szczęśliwego dzieciństwa.