Elżbieta Dzikowska wręczyła Haliki Najlepszym!

Festiwal „Podróżnicy” w Bydgoszczy to trzydniowa impreza goszcząca pasjonatów podróży. W trakcie II edycji festiwalu, oprócz wystaw Uśmiech świata Elżbiety Dzikowskiej, Birma Rafała Glonka, RPA Doroty Oeknigk – Urbańskiej oraz uczestników sztafety Afryka Nowaka można było obejrzeć filmy: Po prostu Czad Dominiki Szmajdy opowiadający o podążaniu przez Afrykę na rowerze, szukając miejsc, które w latach 1931 – 1936 odwiedził Kazimierz Nowak i Zagubiony w Jukonie Kanada Marcina Ginieczko. Medaid Adventure warsztaty zaproponowane w piątkowe przedpołudnie dla dzieci do lat 10, a także nocne warsztaty z pierwszej pomocy outdoorowej dla dorosłych odniosły sukces i przyciągnęły wielu zainteresowanych… przed wyruszeniem w drogę. W niedzielę Sportway zorganizował warsztaty jogi na świeżym powietrzu, w piątek również spotkanie z tańcem flamenco.

Z przerwami na degustację kuchni orientalnej i wspaniałych kanapek na powietrzu organizatorzy zaproponowali 20 wciągających w tradycje i legendy prelekcji, Marii Szymańskiej Ilnaty, opowiadającej o swoim indonezyjskim weselu, Ani i Robba Maciąg – Tysiąc szklanek herbaty rowerem na jedwabnym szlaku, Aleksandra Doby, który zapowiedział zdobycie samotnie kajakiem Pacyfiku w niedalekiej przyszłości, po tym jak przepłynął samotnie Atlantyk z pomocą wyłącznie własnych rąk. Sobota stała się okazją do całodziennego podróżowania… za darmo! Prelekcje rozpoczęła Elżbieta Dzikowska, której wpis autorski do książek Groch i Kapusta można było otrzymać z wielkim uśmiechem, Natalia Gomolińska wprowadziła słuchaczy jak przejechać autostopem przez życie, a Magda Nashipae Poros opowiedziała o prowadzonej akcji charytatywnej „Mogę się uczyć w Kenii – żyjąc wśród Masajów”. Dziewczyna w swojej zorganizowanej akcji sprzedaje cegiełki na opłacanie dzieciom we wsiach kenijskich szkoły i wyżywienia. Koszt jednego miesiąca dla jednego dziecka to 25 zł  (13 – nauka w szkole, a 12 – całodzienne wyżywienie).

Wolontariat w Afryce Doroty i Stefana Oeknigk, wspaniałą prelekcję poprowadziły Ewa Cichocka i Magda Pannert – Sycylia śladami Polskich artystów, dziewczyny przy współpracy z Polkami zamieszkującymi na Sycylii odnalazły ślady pobytu sławnych Polaków na wyspie.

Goście mogli posłuchać Elizy Czyżewskiej, która zdobyła Kirgistan konno. Wspaniała relacja z tego tajemniczego świata, jeszcze mało dostępnego dla podstawowej turystyki. Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło wtajemniczyła słuchaczy w swój samotny rejs dookoła świata, a także oczarowała swoją osobowością. Jeszcze w sobotę mogliśmy poznać i posłuchać Jana Kwiatonia, Pawła Kilena oraz Marcina Obałka, Monikę Filipiuk Obałek podczas prelekcji Traktoriada – czyli Ursusem przez świat.

Sobotnie prelekcje nie pozwalały na zwolnienie tempa wczesnym popołudniem Anna Alboth poprowadziła prelekcję Rodzina bez granic – jak z dwoma brzdącami poznać Amerykę Środkową, Afryka Nowaka i jeden z uczestników Norbert Skrzyński miał możliwość zaprezentować wyprawę. Na podwieczorek ostatniego dnia festiwalu Michał i Szymon Jasieńscy oraz Marcin Klisz dali prawdziwy pokaz i wciągnęli słuchaczy w bardzo zimny klimat wyprawy na Spitsbergen. Opowiedzieli, o swojej próbie przejścia szlakiem polskich eksploratorów Spitsbergenu, po ośnieżonych polach, w temperaturze -30 stopni, ciągnąc za sobą sanie z jedzeniem i sprzętem.

Adam Wiśniewski, autor serii książek Rowerem pisane opowiedział o ukończonej kilka dni wcześniej wyprawie rowerem przez Nową Zelandię, Australię i Tasmanię. Festiwal zakończyła prelekcja W 502 dni dookoła obu Ameryk załogi bydgoskiego jachtu Solanus.

Ogłoszone zostały wyniki konkursów festiwalowych i wręczone nagrody. Prace będą publikowane na łamach magazynu Dookoła Świata. W Miejskim Centrum Kultury, przy ul. Marcinkowskiego odbyła się Gala Otwarcia festiwalu wraz z ceremonią wręczenia bydgoskich nagród podróżniczych im Tony’ego Halika. Statuetki zostały wręczone przez Elżbietę Dzikowską, która osobiście pogratulowała sukcesów nagrodzonym.

Nagrody trafiły do Aleksandra Doby za samotne przepłynięcie Atlantyku, Załogi jachtu Solanus, za opłynięcie bieguna północnego oraz braciom Michałowi i Szymonowi Jasieńskim za zmagania  podczas wyprawy na Spitsbergen.

Ceremonii towarzyszył program artystyczny indonezyjskiego tańca tradycyjnego oraz tańca flamenco.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w maratonie II Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy, za aktywny udział. Bydgoszczanom zapamiętania, że kto podróżuje, ten dwa razy żyje!

Zdjęcia: Paweł Warlinski i Malwina Sypniewska-Pietsch.